Spurs vstupujú do EFL Cupu: Ako sa klubu darilo v súťaži v minulosti?

EFL Cup, teda “druhý” anglický pohár alebo ligový pohár. Súťaž, ktorú v súčasnosti hrajú všetky kluby pôsobiace v štyroch najvyšších súťažiach. Celkovo má 92 účastníkov, no sedmička reprezentantov na európskej scéne má právo účasti až v šestnásťfinále. To je na programe počas posledného septembrového týždňa, a síce v dňoch 24.-25.9.
Tottenham čaká na úvod papierovo jeden z najslabších tímov, na aké v tejto fáze mohol naraziť. Colchester United je totižto jeden z trojice 4-ligových klubov, ktorý sa prepracoval do tejto fázy. Aktuálne mu po 10. kole patrí v League Two 10. priečka s bilanciou 4-3-3 a so skóre 11:8. Vrámci EFL Cupu vyradil najskôr 4-ligový Swindon po výhre 3:0, v 2. kole nečakane po bezgólovej remíze na penalty Crystal Palace, dokonca na pôde ligistu! Aj napriek tomu v zápase na 10-tisícovom štadióne v Colchestri nemožno pochybovať o jasnom favoritovi. Dá sa očakávať, že Mauricio Pochettino dá šancu aj viacerým mladým hráčom či obvyklým náhradníkom, no ani to nič nemení na prognózach. V zostave sa prevdepodobne objaví po prvýkrát v sezóne Dier, v základe môžeme očakávať Skippa, Wanyamu, Alliho, v hre je premiérový štart Sessegnona a povráva sa aj o nasadení 17-ročného Troya Parrotta.Mimochodom, s Colchestrom sa Tottenham pochopiteľne nemá príliš kde stretať, keďže tento celok nikdy v histórii najvyššiu súťaž nehral a do druhej ligy sa dostal až koncom uplynulého storočia. Napriek tomu si Tottenham a Colchester raz sily v ostatnom období zmerali, a to 30.1.2016 vo 4. kole FA Cupe. Vtedy ešte treťoligový Colchester prehral na domácej pôde 1:4. Za Tottenham sa presadili dvakrát Chadli a po raz Dier a Carroll, Davies si pre zmenu strelil vlastný gól.

Trošku z histórie…

Po prvýkrát sa hral ligový pohár v Anglicku v sezóne 1966/67 a hrá sa každoročne. Pre zvýšenie atraktivity pohára sa postupom času jeho víťazovi otvorili dvere do pohárovej Európy. V minulosti to bola “len” súťaž, ktorej víťaz získal trofej. Najúspešnejším klubom histórie, čo sa týka titulov, je Liverpool s ôsmymi trofejami. Tottenham súťaž ovládol rovnako ako Nottingham celkovo štyrikrát a delí sa s ním o piate miesto. Súťaž ovládol v rokoch 1971, 1973, 1999 a 2008. Práve trofej z ligového pohára zo sezóny 2007/08 je tou poslednou, akú hráči Spurs zodvihli nad hlavy. Vo finále zdolali Chelsea 2:1 po predĺžení, keď o góly sa postarali Berbatov a Wootgate.

Najväčšie úspechy Spurs

Okrem už spomínaných štyroch titulov má Tottenham na konte v EFL Cupe aj štyri neúspešné finálové účasti (v rokoch 1982, 2002, 2009 a 2015). Podobne, ako posledný finálový úspech, aj posledné prehraté finále, zohral Tottenham proti Chelsea. V roku 2015 už pod vedením Pochettina prehral Tottenham 0:2. A do tretice Chelsea! Spurs sa sedemkrát porúčali z ligového pohára v semifinále, naposledy v uplynulej sezóne, keď po jedenástkovej lotérii dvíhali ruky nad hlavu práve The Blues.Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *