Niet na čo čakať: Prečo je “na programe dňa” nevyhnutná veľká obmena kádra?

Snáď o trošku viac sebavedomia majú po ďalšom suverénnom trumfe nad CZ Belehrad majú hráči Tottenhamu a fanúšikovia vidia budúcnosť o niečo viac optimisticky. Samozrejme, pohľad na ligovú tabuľku dozaista desí, no treba sa poobzerať okolo seba a uvedomiť si, že nič nie je večné…
Stačí sa pozrieť na to, v akom stave sú mnohé kluby, ktoré pred pár rokmi vládli futbalu. Real Madrid vyhral trikrát v rade s prakticky neobmenením kádrom LM a teraz sa spamätáva po jednej z najhorších sezón za ostatné desaťročia. AC Miláno sa už celé roky v Serie A potáca niekde na pokraji hornej polovice tabuľky a na európske poháre sa pozerajú jeho fanúšikovia len v TV. Manchester United prežíva zmenu za zmenou, no s výnimkou triumfu v Európske Lige nie je nijak nebezpečný a teraz mnohí očakávajú, že po dlhých desaťročiach nedosiahne ani na pohárovú Európu.

Tottenham po rokoch, keď šliapal tým najlepším na päty, prežíva istú hernú i výsledkovú krízu. Vrámci LM je zrejme z najhoršieho vonku a so 100-percentou istotou ho uvidíme hrať aj na jar (a pravdepodobne to bude LM). V domácej súťaži je však len jedným z klubov, ktorý sa potáca niekde medzi 8. a 17. miestom. Skrátka je v jednej veľkej stredovej skupine. Hľadať však vinníka je nesmierne náročné. Chvíľami sa zdá, akoby sa celý tím zosunul o minimálne jeden level nižšie.Pomôže tomu zmena? Dá sa povedať, že to je jediná možnosť. Stačí sa pozrieť na Real Madrid. Tri roky kraľoval Európe, hoci už pri poslednom triumfe bolo v pozadí (a v La Lige) cítiť, že klub potrebuje čerstvú krv. „Prečo však meniť niečo v tíme, ktorý vyhral LM,“ pýtať sa mohlo vedenie tímu. Po pár mesiacoch vedelo, že zmena bola nevyhnutná. Hráči zrejme presýtení úspechmi a mnohí už za zenitom proste nedokázali udržať latku tak vysoko. V prípade Spurs sice nemožno hovoriť o presýtení trofejami, skôr o akejsi frustrácii z toho, že to nikdy na úplný vrchol nestačilo. Hráči herne dozreli a stali sa oporami reprezentácií. Ako celok sa však zrejme stali ľahko čitateľný a súperi našli recept na to, ako proti nim hrať. A pasca sa zaklapla.

Teraz je preto čas na istú obmenu. Netreba predať komplet pätnásť či dvadsať hráčov, to rozhodne nie. Dvojzápas (a najmä druhý duel) proti CZ Belehrad ukázal, že sa obmeny netreba báť. Áno, jedným dychom treba uznať, že srbský šampión nie je zďaleka na takej úrovni, ako špičkové anglické kluby, možno nemá ani na tie priemerné. No práve čerstvý vietor v podobe konečne kondične pripraveného Lo Celsa či Foytha a akási záhada v rozostavení (veď podľa základnej zostavy človek nevedel, ako to vlastne bude na trávniku vyzerať) zrejme pomohli súpera zdolať. Zaskvel sa aj Ndombélé, Son a aj ďalší hráči obstáli. Defenzíva v zvláštnom zložení dokázala udržať čisté konto a len dokázala, že aj bez dlhoročných opôr by to mohlo ísť.Nechcem sa určite dotknúť Vertonghena, Alderweirelda či ďalších hráčov a predčasne ich vyháňať z klubu. Len je treba poukázať na to, že zmeny sú nevyhnutné. V dnešnom futbale je totižto nemožné hrať neustále s rovnakou zostavou a rovnakým spôsobom a zároveň očakávať, že súperi sa len budú prizerať. Manažéri popredných tímov sa neraz na svojho súpera pripravujú celé dni a analyzujú čokoľvek. Pohyb, formácie, prihrávky, gestá, zahrávanie rohov či priamych kopov.

Na záver treba vysloviť vieru v posily. Sessegnon a Lo Celso mali po príchode smolu na zranenia, menšie problémy sa nevyhli ani Ndombélému. Všetci však môžu byť kľúčovými postavami, ktoré prinesú čerstvý vzduch. Pripadný predaj či odchody starších alebo nevyužívaných hráčov zase môžu uvoľniť financie na zisk talentovaných hráčov pripravených sa posunúť na vyšší level (ako to dokázali pár rokov dozadu Eriksen, Son, Alli, Kane, Rose, Trippier či Lamela). Aj Gazzaniga ukazuje, že je skvelým brankárom a neprítomnosť skúseného Llorisa sa dá nahradiť. Teraz treba dúfať, že bodovú stratu z úvodu ročníka ešte v Premier League doženieme, hoci aj za cenu vypadnutia z FA Cupu. Veď kľúčová časť sezóny okolo nového roku sa stále len blíži…Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *