Dotiahli to do štvrťfinále Ligy Majstrov: Aké boli ďalšie osudy hrdinov Spurs z roku 2011? (časť 3.)

Až do polovice 90-tych rokov mali právo na účasť v LM len šampióni domácich súťaží a keďže Tottenham čaká na titul od roku 1961, tak na účasť v milionárskej súťaži nemal takmer polstoročie nárok. Až v sezóne 2009/10 sa konečne Spurs podarilo zaistiť si účasť aspoň v predkole, z ktorého si napokon po veľkom obrate vybojovali účasť v skupinovej fáze.

Účinkovanie Spurs v LM 2010/11 v skratke

V play-off o LM bol vyzývateľom Tottenhamu nečakane švajčiarsky vicemajster YB Bern, ktorý si poradil s Fenerbahce. Spurs začali katastrofálne a po pol hodine prehrávali v Berne 3:0. Napokon však dvojzápas (najmä vďaka domácemu triumfu 4:0) skončil jasne v prospech Spurs (6:3). V skupinovej fáze nastrieľal Tottenham fantastických osemnásť gólov (v každom zápase minimálne dva) a s jedenástimi bodmi vyhral skupinu pred Interom, Twente a Brémami. V osemfinálovom dvojzápase strelil Peter Crouch AC Milánu jediný gól, ktorý bol zároveň postupový. Až štvrťfinále a hviezdami nabitý Real Madrid boli pre klub konečnou. Pod Harrym Redknappom to bol ale veľký úspech, ktorý predznamenal svetlú budúcnosť, kvôli ktorej však Mauricio Pochettino musel neskôr preskladať od základov celý tím.

Zloženie tímu
V sezóne 2010/11 mal Harry Redknapp k dispozícií veľmi zaujímavý a najmä široký káder, v ktorom sa prelínal vplyv vodcovských osobností, skúsených veteránov, hráčov v najlepších rokoch i talentovaných mladíkov, ktorí mali potenciál dobyť svet. Kapitánom bol legendárny Ledley King, ktorý však bohužiaľ vďaka tradičným zdravotným problémom odohral len tri duely. V bráne stál skúsený Brazílčan Heurelho Gomes, v obrane kraľoval skúsený William Gallas spoločne s Michaelom Dawsonom, obrovskú kvalitu mal stred poľa s vtedy talentovaným mladíkom Lukom Modričom, bombardérom Tomom Huddlestonom, krajné priestory okupovali rýchlici Aaron Lennon a Gareth Bale, ktorý zažíval prelomovú sezónu, v útoku sa zase dopĺňali dlháň Peter Crouch, legendárny Jermain Defoe, šikovný Rus Pavljučenko a zvučná írska posila Robbie Keane.

Čo sa stalo s jednotlivými hráčmi

Osudy týchto hráčov sa pochopiteľne veľmi líšili a tento relatívne veľký úspech bol pre viacerých paradoxne “záverečnou” v Tottenhame, ktorý čakala v rokoch 2012-2015 dosť výrazná obmena kádra, no aj realizačného tímu. Po Redknappovi prišiel talentovaný Villas-Boas, ktorý však neuspel a dočasne ho nahradil Sherwood. Až príchod Pochettina znamenal obrovskú stabilitu na poste manažeŕa, no aj v kabíne, ktorá bola “vyčistená” od všetkého nadbytočného a bez potencialu. Jediným pamätníkom sezóny 2010/11 zo súčasného kádra je Danny Rose, ten však vtedy ako 19-ročný nezasiahol vrámci LM ani do jedného zápasu. Poďme sa však pozrieť na osudy vtedajších členov tímu.Dnes sa pozrieme na tých, ktorým sa v tom čase blížil koniec kariéry

William Gallas – Vtedy už 34-ročný francúzsky stopér (známy aj z pôsobení v Arsenale či Chelsea) strávil ešte dva roky v klube, následne odišiel povesiť kopačky do Austrálie.

Ledley King – Kapitán a legenda Spurs, ktorá strávila v tomto celku celú kariéru. Po tejto sezóne ho však čakala bohužiaľ posledná, opäť poznamenaná trápením so zraneniami. Presne 321 štartov behom štrnástich sezón si však fanúšikovia klubu budú pamätať ešte dlho.Carlo Cudicini – V tom čase už 38-ročný taliansky brankár vydržal v klube ešte rok, avšak do brány sa takmer nedostal a na sklonku kariéry zamieril do USA. Predtým bol do príchodu Petra Čecha jednotkou v Chelsea, následne bol ale dvojkou a v Spurs zase kryl chrbát Gomesovi, následne Friedelovi a príchod Llorisa mu definitívne zavrel dvere.

Peter Crouch – Odlišný prípad ako predošlá trojica. Síce už vtedy mal 30 rokov, a teda čakalo sa maximálne tak päť rokov jeho aktívnej činnosti. No celkom prekvapujúco hral ešte na jar 2019. V Tottenhame sa stal nepotrebným, no v Stoke pôsobil dlhých sedem sezón, dokonca aj po zostupe do druhej ligy. Posledné mesiace strávil v ligovom Burnley.

Robbie Keane – Tridsiatnikom bol vtedy aj legendárny Ír, ktorý je suverénne najlepším strelcom svojej reprezentácie. Ten odišiel bezprostredne po sezóne 2010/11, no nejaký úpadok ho ale nečakal. Dlhých päť rokov bol hviezdou v USA, kde stihol za LA Galaxy nastrieľať parádnych 106 gólov, pričom na jeden potreboval v priemere len cca 110 minút. Kariéru ukončil v Indii, kde v drese ATK (klub sídliaci v Kalkate) strelil 8 gólov v 11 dueloch.

Benoit Assou-Ekotto – Chlapík svojský nielen výzorom, ale aj názormi. V sezóne 2010/11 mal 27 rokov, no už v roku 2012 začala jeho forma klesať aj vinou zranení. Neskôr hosťoval v Q.P.Rangers a nechal sa počuť, že ho už futbal nebaví. Údajne sa chcel stať p*rnohercom a jednu sezónu bol dokonca bez angažmánu. Francúzsky rodák reprezentujúci Kamerun si to však napokon ešte rozmyslel a vrátil sa na ligové trávniky v Ligue 1,  kde strávil rok v St. Ettiene a dva roky v Metz.

>>> Predošlé časti tohto seriálu – časť 1. a časť 2. <<<


Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *